Ekspedīcija uz Tukumu

Sestdien, 15. jūnijā, trīs sociālā uzņēmuma SIA “Sociālo inovāciju parks” (Sinoparks) izlūki devās ekspedīcijā uz Tukumu.

Nevis, lai meklētu tur smukumu, bet lai klātienē iepazītu spēli “Boče” (Boccia), kuru Tukuma sporta hallē rīkoja Biedrība “Līdzvērtība”.

Latviski šo spēli mēdz saukt arī par boccia, boccio, bočija, bočio.

Bočio ir bumbu ripināšanas sporta spēle un tā ir radniecīga boulingam, kērlingam un petankam, kuras radušās pilnveidojot antīkajos laikos spēlētas spēles.

Oriģināli spēle tika izstrādāta cilvēkiem ar cerebrālo trieku un tā ir piemērota tam, lai to spēlētu cilvēki ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem, bet ņemot vērā spēles vienkāršumu un nelielās inventāra izmaksas, bočio spēlē arī bērni, jaunieši, ģimenes, pensionāri utt. Bočio var spēlēt gan kā izklaides, gan kā sacensību spēli. Latvijā bočio spēlē kopš 1997. gada, gandrīz ik gadus notikuši Latvijas čempionāti.

To var spēlēt individuāli, pāros vai komandās pa trijiem. Spēles mērķis ir aizmest vai aizripināt savas bumbas (sarkanas vai zilas) tā, lai tās, ripojot pēc metiena, nokļūtu pēc iespējas tuvāk baltajai mērķa bumbai – pallino (polino).

Pallino met kā pirmo, tad abi pretinieki izspēlē pirmās divas parastās bumbas (pirmais met tas spēlētājs, kurš metis pallino). Pēc tam tas spēlētājs, kura bumba atrodas tālāk no pallino, turpina mest, līdz viņam izdodas ar savu bumbu piekļūt tuvāk pallino kā pretiniekam. To var mēģināt izdarīt vai nu pietuvojoties pašam, vai ar trāpījumu pasitot nost pretinieka bumbu. Tādējādi katrs raunds (“ends”) turpinās, līdz vienai pusei izbeidzas bumbas, pēc kā otra puse izspēlē savas atlikušās bumbas. Katra raunda beigās tiesnesis izmēra pallino tuvāko bumbu attālumus un atbilstoši piešķir punktus – pa vienam punktam par katru bumbu, kas tuvāka pallino par vistuvāko oponenta bumbu. Uzvar spēlētājs/komanda, kas uz spēles beigām savācis vairāk punktu.

Iespējams, ka tiem, kuri nekad bočio nav spēlējuši, spēles noteikumu apraksts liksies nesaprotams. Nesaprotams tas likās arī Sinoparks ekspedīcijas dalībniekiem, tāpēc vienbalsīgi tika nolemts pieteikt komandu turnīram un apgūt Bočio praktisko pusi, metot ne tikai bumbiņas, bet metot arī izaicinājumu citām komandām. Jāsaka – metieni izrādījās veiksmīgi, jo 10 komandu konkurencē palikām pa vidu.

Secinājumi pēc pavadītās dienas Tukumā viennozīmīgi – ekspedīcija izdevās un ekspedīcijas mērķa sasniegšanai izvirzītie uzdevumi (arī Tukumā cepto picu degustēšana), tika realizēti!